Proč na všech svých webových projektech používám WordPress

14/08/2020

Na všech webových stránkách, které tvořím a spravuji, používám WordPress.

S WordPressem mám již dost zkušeností. Velice si ho, jakožto způsobu tvorby webových stránek, cením, a kvůli tomu píši tento článek.

Tento článek je pro kohokoliv, kdo přemýšlí o výběru způsobu tvorby stránek, nebo pro ty, kteří chtějí vědět více o tom, jakým způsobem weby tvořím.

Co je WordPress?

O WordPressu jste nejspíše už někdy slyšeli. Jedná se o nejpoužívanější redakční systém na světě. Více než 60% všech webových stránek vytvořených na redakčních systémech jsou vytvořeny na WordPressu.

Co je to redakční systém? Za redakční systém, neboli Content Management System (CMS), se považuje aplikace, v našem případě webová, která má za úkol ukládat a zobrazovat různé typy digitálních dat, usnadňovat jejich tvorbu a správu.

Nejjednodušší způsob, jak si představit CMS konkrétně, je blog. Blog, postavený na redakčním systému, je v základu aplikace, ve které přidáváte a upravujete data (články), které redakční systém ukládá do databáze, a posléze pomáhá zobrazit na webových stránkách Vašim čtenářům.

WordPress je právě jedním z takových redakčních systémů. Ve svém základu poskytuje možnosti tvorby a správy příspěvků, stránek, komentářů k příspěvkům a stránkám, mediálních souborů apod.

WordPress ale zdaleka už není pouze redakčním systémem. V průběhu let se WordPress vyvinul v něco, čemu bych já raději říkal platforma pro tvorbu webových stránek.

WordPress se tak dnes používá nejen pro blogy, ale i pro jednoduché prezentační stránky, firemní stránky, portfolia, e-shopy, e-learning stránky, archivy… skoro všechno, co většina podnikatelů a společností potřebuje na webu vytvořit, se dá vytvořit pomocí WordPressu.

A nejenže se to vytvořit dá, je to zároveň jeden z nejlepších, dle mého názoru ten nejlepší způsob. To je samozřejmě pouze můj názor (ne pouze můj, vzhledem k jeho širokému užití), a zde jsou důvody, proč si to myslím a proč WordPress používám:

Proč používám WP

Flexibilita a škálovatelnost

Prvním a asi nejdůležitějším důvodem je, že stránky na WordPressu (které jsou aspoň trochu dobře vytvořené) je snadné škálovat a upravovat podle potřeb.

Toto je velice důležité pro všechny majitele webu, neboť okolnosti se stále mění, a s tím se většinou mění i požadavky na web.

Dnes máte jednoduchou prezentaci svých služeb, zítra potřebujete mít blog, a pozítří e-shop. Když se trochu myslí dopředu, tak se tyto změny provádějí na WordPressu snadno.

Důvodem je především dobře napsaný kód v základu WordPressu a způsob, jakým je WordPress strukturován. To popíšu víc dopodrobna v nějakém jiném článku.

Jednoduchá administrace

Pro klienty i pro vývojáře je důležité mít možnost web snadno spravovat. Administrace WordPressových webových stránek je velice jednoduchá a většině lidí nebude cizí.

Možnosti rozšíření funkcionality

WordPress v základu poskytuje funkcionalitu dost dobrou na to, aby se mohl vytvořit jednoduchý blog. Pro rozšíření této funkcionality mohou vývojáři napsat vlastní kód, či použít tzv. pluginy, což jsou něco jako dodatečné programy na WordPressu, poskytující další funkcionalitu.

Tak můžete například použít plugin, který z Vašeho webu udělá e-shop.

To samozřejmě nestačí k tomu, aby ten e-shop nějak vypadal a fungoval dobře. Naštěstí je většinu pluginů možné dále upravovat podle potřeb.

Velká komunita

WordPress používá mnoho designerů a vývojářů, mnoho tvůrců webu. Proto je pro ně jednoduché najít řešení jednotlivých problémů. To celý proces tvorby webů značně usnadňuje.

Snadná integrace díky popularitě

Jak jsem již psal, WordPress používá opravdu mnoho lidí. Díky tomu spousta jiných platforem vyvinula integraci s WordPressem. Příkladem jsou platformy jako Mailchimp, SendinBlue, Salesforce, Smartemailing a mnohé, opravdu mnohé další.

Závěr

Tohle nejsou všechny důvody, proč používám na všech webech WordPress. Je jich mnohem více. A popravdě, jedním z nich je, že jsem si na WordPress už zvykl.

WordPress - a všechny funkce, které v základu poskytuje - se tak pro mě stal samozřejmostí.

Sdílet článek

O mně

Jmenuji se Oskar Čorič. Tvořím responzivní webové stránky a poskytuji služby online marketingu. Weby a kampaně navrhuji, tvořím, spravuji a optimalizuji. Svou práci dělám tak, aby mému klientovi poskytla co největší hodnotu a pomohla mu dosáhnout jeho cílů.
envelope-ocloselinkedin-squarephonefacebookbarslinkedinangle-downfacebook-official